Čas

21. února 2018 v 13:54 | Svačinka |  Kecací středa
Ahojte!

Stalo se vám někdy, že jste se ohlédli za sebe a řekli si Proč?
Jo, tak to se nedávno stalo mně

Výsledek obrázku pro why gif

Tímto vás vítám u dnešního článku Usmívající se


Možná si pomyslíte Achjo, Sváča si zas jde stěžovat, že toho má moc, ale to jste na omylu.
Dnešek bude o tom, co nemám, a to je čas.

Nikdy v životě jsem nepocítil tak silný nedostatek času. Opravdu. A nesmutním, spíš jsem naštvanej.
V současné chvíli bych potřeboval, aby den měl minimálně 100 hodin, a i to by bylo málo.
Mám tak silnou touhu zastavit čas a stíhat vše, co bych chtěl stíhat.

Chci psát, natáčet (a nejen na YT), učit se, číst, chodit se kochat přírodou, vařit (což se mi v poslední době zaplaťpánbůh daří) a dělat spoustu dalších věcí. A proč na to nemám čas?

Protože toho chci moc.

Jo, na to jsem nedávno přišel. Chci moc věcí najednou.
Měl bych se soustředit jen na některé z nich.

Pevně doufám, že mi v tom pomůže kniha s názvem Proč nikdy nestíhám, kterou jsem si kdysi pořídil.
Ano, stále jsem si ji nestihl přečíst, ale to se změní.

Pokud máte stejný problém jako já, tak si spolu pojďme shrnout 12 základních pravidel z kapitoly Začínámem, která mají podle autora pomoci pracovat méně, dělat věci rychleji a cítit, že je máme pod větší kontrolou (Crabbe, 2014, s. 25).

 1. Používejte slovo "protože" - to má podle autora jisté kouzlo. Uvádí, že užití slova "protože", pokud o něco žádáme, zdvojnásobuje pravděpodobnost, že dostaneme, oč žádáme. Uvádí, že pokud chceme pracovat méně, musíme začít ovlivňovat lidi okolo sebe. Ať už odmítáme něčí žádost nebo žádáme o posunutí termínu pro dokončení práce, když použijeme slůvko "protože", bude naše argumentace vypadat rozumněji a přijatelněji.

 2. Odpojte se - autor se nám v tomto bodu v podstatě snaží vysvětlit, že máme nechat možek odpočinout a že hyper připojení může být krátkodobě vzrušující, dlouhodobě může vést k depresím a kolapsu.
 3. Vypněte pípání - v tomto bodě s autorem naprosto souhlasím. Když podle autora přejdeme z jednoho na druhý úkol, mozek se potřebuje přeorientovat na nová pravidla. Uvádí, že přeskakování mezi úkoly, dokonce jen mezi dvěma, prodlužuje průměrnou dobu jejich dokončení až o 40 procent (!!!).

 4. Zruště schůzi - schůze jsou podle autora hlavním zdrojem přepracovanosti. Od šedesátých let dvacátého století se podle něj zvyšuje jak jejich četnost, tak délka trvání. Ne vždy jsou podle něj efektivní. Americká multinárodní firma 3M odhadla, že neefektivnost schůzí středního managementu je přišla ročně až na 79 milionů dolarů (!!!). Proto máme udělat sobě a své firmě udělat laskavost a máme zabít týdně jednu schůzi.

 5. Zamyslete se nad potřebnou dobou trvání... a zdvojnásobte ji - podle autora přeceňujeme, kolik budeme schopni udělat; připisujeme si větší intelektuální a výkonnostní schopnosti, než jaké opravdu máme, a nezohledňujeme všechny okolnosti, které se nám mohou postavit do cesty. Autor zde radí, že až nás příště někdo požádá, abychom něco udělali, tak máme odhadnout "volný čas", který na tento úkol máme, když zohledníme všechny své další závazky; pak jej máme rozdělit na polovičku. Dále radí odhadnout, jak dlouho nám bude nový úkol trvat, a čas zdvojnásobit. Tím podle něj budeme moci kvalifikovaněji posoudit, zda máme úkol přijmout nebo ne.

 6. Sledujte hodiny - Když si více uvědomujeme omezenost času, který máme k dispozici, tak jsme podle autora produktivnější. Radí, že si máme být vědomi časového limitu, jestliže chceme zdolat spoustu úkolů v krátkém čase. Uvádí praktickou pomůcku - pověsit si velké hodiny někam, kde na ně bude vidět a nastavit si budík na každých třicet minut. Cituji: "... uvidíte, jak se čas natáhne!".

 7. Skončete včas - Autor uvádí, že k lidské povaze patří, že jakmile dostaneme prázdný prostor, tak jej zaplníme. Podle autora nám stanovení jasné časové hranice pomůže ve dvou směrech. Zaprvé to posílí vědomí času a zadruhé zamezíme vytváření prostoru a času v našem diáři, protože jinak se najde vždy najde něco, co tento prostor vyplní.

 8. Začněte rychleji - Všichni máme podle autora tendenci protahovat zvláště rozsáhlé, obtížné a kreativní úkoly. Tuto tendenci lze však překonat tím, že začneme s prací o několik dnů dřív, než musíme opravdu začít. V praxi to prostě znamená začít s prací na problému asi na dvacet minut, možná jen formou vymyšlení plánu. Pak necháme na podvědomí, aby provedlo svoje kouzlo; až začneme na úkolu opravdu pracovat, myšlenky a nápady se nám jen pohrnou.

 9. Vyčistěte si hlavu - Autor v tomto bodě přirovnává funkci mozku k funkci počítače. Když je počítač pomalý, tak jej pročistíte, někdy i vymyžete hard disk a přeinstalujete. Radí proto, abychom to samé udělali i s mozkem. Máme najít způsob, jak vyženeme věci z hlavy (jak vyčistíme systém).

 10. Počkejte minutku - "Představte si, že byste museli pokaždé, když si zavazujete tkaničky, myslet na to, jak to provést, jako byste to dělali poprvé. Moc byste toho nedokázali." Autor uvádí, že je naštěstí většina věcí, které jsme se naučili, uložena do paměti a stane se pouhou rutinou. "Kolikrát jste promarnili hodiny nebo týdny, protože jste si práci hned na začátku dobře nepromysleli?" Podle autora to není jen otázkou plánování, ale jde o znovuvytváření. Je třeba si najít minutku a zpochybnit celý proces, účel nebo výsledek, než se do něj ponoříme. Tato minuta může podle autora uspořit hodiny.

 11. Udělejte si (dobrou) přestávku - Autor uvádí, že pokud už si budeme dělat přestávku (a on je pro), máme zajistit, ať má hodnotu. Podle něj se musí lišit od toho, co jsme zrovna dělali: rozptylujme se, pokud jsme se soustředili; udělejme si rozcvičku, když jsme pracovali hlavou; hlučně rozrávějme, pokud jsme v tichosti tvořili.

 12. ... a usmívejte se - Podle autora se jen třetina dospělých usmívá víc než dvacetkrát za den (dvacetkrát méně, než děti). Ať už máme jakkoli moc práce, budeme se cítit méně přepracovaní, když se usmějeme Usmívající se.
A to je vše. Těmito dvanácti body se v poslední době snažím řídit a musim uznat, že to opravdu pomáhá.

Zkusíte to taky?
Který se vám zdá nejzajímavější?
Který se vám zdá nejpřínosněší?

Přeji krásný den

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 24. února 2018 v 13:43 | Reagovat

Je fajn že jsi se ozval :-) Snad se začneš blogu zase brzy věnovat, mě osobně se nejvíce líbí ten typ s tím sledováním hodin :-)

2 Svačinka Svačinka | E-mail | Web | 24. února 2018 v 13:48 | Reagovat

[1]: Ahój Eliss, jsem taky rád, že jsem se k tomu konečně (přes všechny ty nástrahy života) dostal. A neboj, už mám v sešítku 10 návrhů na články :-) Takže ano, začnu.
Přeji krásný den
Sváča

3 Lucka Lucka | E-mail | Web | 24. února 2018 v 20:24 | Reagovat

Já jsem zrovna dnes dočetla knihu Rychleji mluvit nedokážu a tam bylo popsané něco podobného o nestíhání a času, který by člověk potřeboval a nemá... :-) A něco na tom bude, autorka popisovala systém, který začala používat ona sama a určitě to je k něčemu dobré, stejně tak body, které jsi uvedl ty. Zajímavé se mi zdá to začít s prací dřív, než je potřeba. To je bod, nad kterým bych normálně nepřemýšlela. :-) A nejpřínosnější? No těžko říct, všechny mi přijdou svým způsobem přínosné a důležité, dost možná ta přestávka. :-)

4 hvezdykrasy hvezdykrasy | E-mail | Web | 25. února 2018 v 15:38 | Reagovat

[3]: Hm, ta zní taky zajímavě! :-) Já jsem taky nad bodem "začít dřívě" nikdy neuvažoval a docela mi pomáhá.
Moc děkuji za komentář :-)

5 Elis Elis | Web | 1. března 2018 v 17:29 | Reagovat

My dear Sváčo...

To je dost, že jsi se ozval, tak moc mi tvoje články chyběly :D
Pěkné body jsi sepsal, já se řídím tím úsměvem, ale neříkám, že mi ten úsměv často nespadne :( ale snažím se ho šupky navrátit zpátky
Nejzajímavější je asi právě zrušení schůze, ale ono to dává smysl :-D
Nejpřínosnější je samozřejmě přestávka. Na tu by si měl každý udělat čas :3

6 Lucienne Lucienne | Web | 1. března 2018 v 19:16 | Reagovat

Tak s tím časem nejsi opravdu sám.  :D Taky mi přijde, že nic nestíhám a že vše ubíhá tak moc rychle až tomu nejde věřit. A jinak kniha vypadá zajímavě, možná si ji taky pořídím a snad mi pomůže. A ten poslední bod se mi líbí nejvíce. Je pravda, že se spousta lidí neusmívá. A přitom se říká, že s úsměvem jde hned vše líp. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama